niedziela, 2 stycznia 2022

457 - Matti Nykänen

Witajcie!

Dziś pierwsza notka w 2022r. zapowiada się kolejny rok spędzony tutaj z czego jestem bardzo zadowolony. W nowy rok wchodzę z przytupem i prezentuje Wam jeden z najważniejszych autografów w mojej kolekcji, co prawda został zakupiony na Niemieckim ebayu ale jak wiemy innej możliwości aby zdobyć autograf Matti Nykänena już nie ma. Większość wie że Matti to legenda nie tylko Fińskich skoków ale i całej dyscypliny. Zdobył wszystko co było do zdobycia w skokach nawet po zakończeniu kariery był najlepszy i dwukrotnie zdobył Mistrza Świata weteranów ostatni raz w Harrachovie w 2011 roku. Wygrał 46 konkursów Pucharu Świata i jest to drugi najlepszy wynik w całej historii Pucharu Świata. Jego życie po zakończeniu kariery było bardzo bujne w 91r postanowił zostać piosenkarzem wydał 3 studyjne albumy, borykał się z problemami finansowymi przez co sprzedał swoje wszystkie zdobyte medale, miał parę wyroków w swoim życiu między innymi za napaść z nożem na swoją żonę. Latem 2018 u Nykänena zdiagnozowano cukrzycę,W ostatnim okresie życia cierpiał na zawroty głowy i nudności. Nie stosował się do zalecanej diety. Zmarł krótko po północy 4 lutego 2019 w swoim domu w wieku 55 lat. Dostał wówczas silnych torsji, po których poszedł się umyć do łazienki, z której przez dłuższy czas nie wychodził. Gdy jego żona dostała się do środka, leżał martwy na podłodze we własnych wymiocinach. Oficjalną przyczyną zgonu było długotrwałe zapalenie trzustki z powodu nadużywania alkoholu, na które nałożyło się zapalenie płuc.

457) Matti Nykänen

Matti Ensio Nykänen (ur. 17 lipca 1963 w Jyväskylä, zm. 4 lutego 2019 w Lappeenrancie– fiński skoczek narciarski, reprezentant klubu Jyväskylän Hiihtoseura, wielokrotny medalista igrzysk olimpijskichmistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach, trener narciarski. Uznawany za najlepszego skoczka narciarskiego w dziejach, przez znawców narciarstwa uważany również za największy talent w historii tej dyscypliny.Mistrzostwo olimpijskie zdobywał czterokrotnie (trzy indywidualne i jedno drużynowe), wicemistrzostwo – jednokrotnie. Na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym wywalczył dziewięć medali – jeden indywidualny i cztery drużynowe złote, jeden indywidualny srebrny oraz dwa indywidualne brązowe i jeden drużynowy brązowy. Zdobył również pięć medali mistrzostw świata w lotach (po jednym złotym i srebrnym oraz trzy brązowe). Czterokrotnie zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w ramach którego wygrał 46 konkursów, a 76 razy stawał na podium. Dwukrotnie triumfował w Turnieju Czterech Skoczni; tyleż samo razy wygrał Puchar KOP. Triumfator Turnieju Szwajcarskiego i Turnieju Czeskiego. W tych najwyższych rangą zimowych zawodach sportowych zdobył 86 miejsc na podium (50 razy był pierwszy, 24 drugi i 12 trzeci).Zdobył mistrzostwo świata juniorów, dwukrotnie triumfował w mistrzostwach świata weteranów, trzynastokrotny mistrz Finlandii (łącznie dwadzieścia dwa medale). Pięciokrotnie ustanawiał lub wyrównywał rekord świata w długości skoku narciarskiego. Dwukrotnie wybrany Sportowcem Roku w Finlandii. Odznaczony Medalem Hollmenkollen.Pozostaje jedynym skoczkiem w dziejach, który indywidualnie przynajmniej raz zdobył Puchar Świata, złoty medal igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw świata w lotach oraz wygrał Turniej Czterech Skoczni.Po zakończeniu kariery sportowej został piosenkarzem, jego pierwsza płyta uzyskała status złotej. Został również celebrytą i bohaterem wielu głośnych skandali, związanych z nadużywaniem alkoholu i agresywnym zachowaniem.Zmarł krótko po północy 4 lutego 2019 w swoim domu w wieku 55 lat. Dostał wówczas silnych torsji, po których poszedł się umyć do łazienki, z której przez dłuższy czas nie wychodził. Gdy jego żona dostała się do środka, leżał martwy na podłodze we własnych wymiocinach. Oficjalną przyczyną zgonu było długotrwałe zapalenie trzustki z powodu nadużywania alkoholu, na które nałożyło się zapalenie płuc.

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania oraz odwiedzania i lajkowania mojego profilu na Facebooku link znajdziecie klikając tutaj